Artikler

Tchads folk - Historie

Tchads folk - Historie



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tchad

Nationalitet: Substantiv og tillægsord-Tchadian (s).
Befolkning (anslået 2002): 8,9 mio.
Årlig vækstrate: 3,27%.
Massefylde: 6,6 pr. Km. (17 pr. Km.).
Der er mere end 200 etniske grupper i Tchad. Dem i nord og øst er generelt muslimer; de fleste sydlændinge er animister og kristne. Gennem deres lange religiøse og kommercielle forhold til Sudan og Egypten er mange af folkene i Tchads østlige og centrale regioner blevet mere eller mindre arabiseret, talte arabisk og deltog også i mange andre arabiske kulturelle praksisser. Tchads sydlige folk tog lettere til europæisk kultur i den franske kolonitid.

.

1990200020102018
Befolkning i alt (millioner)5.968.3611.9515.48
Befolkningsvækst (årlig %)3.23.73.33
Overfladeareal (kvadratkilometer) (tusinder)1,284.001,284.001,284.001,284.00
Befolkningstæthed (mennesker pr. Km. Areal)4.76.69.512.3
Indkomstandel besat med laveste 20%..6.34.9..
Forventet levetid ved fødslen, i alt (år)47485154
Fertilitetsrate i alt (fødsler pr. Kvinde)7.37.46.65.7
Unge fertilitetsrate (fødsler pr. 1.000 kvinder i alderen 15-19 år)218212185158
Prævalens af prævention, enhver metode (% af kvinderne i alderen 15-49 år)..856
Fødsler deltaget af faglært sundhedspersonale (% af i alt)..141720
Dødelighed, under 5 (pr. 1.000 levendefødte)212185149118
Forekomst af undervægt, vægt for alder (% af børn under 5)..29.230.329.4
Immunisering, mæslinger (% af børn i alderen 12-23 måneder)32284642
Primær gennemførelsesgrad, i alt (% af relevant aldersgruppe)17223141
Skoleindskrivning, primær (% brutto)49.563.781.986.8
Skoleindskrivning, sekundær (% brutto)7112323
Skoleindskrivning, primær og sekundær (brutto), kønsparitetsindeks (GPI)0111
Hiv-prævalens i alt (% af befolkningen i alderen 15-49 år)11.91.51.3
Miljø
Skovareal (kvadratkilometer) (tusinder)67.163.355.147.5
Terrestriske og marine beskyttede områder (% af det samlede territoriale område)......20.4
Årlige ferskvandsudtag, i alt (% af interne ressourcer)1.25.75.9..
Bybefolkningsvækst (årlig %)4.23.83.63.9
Energiforbrug (kg olieækvivalent pr. Indbygger)........
CO2 -emission (tons pr. Indbygger)0.060.060.080.07
1990200020102017
Befolkning i alt (millioner)27.7930.7734.0136.71
Befolkningsvækst (årlig %)1.50.91.11.2
3.13.43.74
Indkomstandel besat med laveste 20%7.77.17.2..
Forventet levetid ved fødslen, i alt (år)77798182
Fertilitetsrate i alt (fødsler pr. Kvinde)1.81.51.61.6
Unge fertilitetsrate (fødsler pr. 1.000 kvinder i alderen 15-19 år)24171210
Prævalens af prævention, enhver metode (% af kvinderne i alderen 15-49 år)..74....
Fødsler deltaget af faglært sundhedspersonale (% af i alt)99999998
Dødelighed, under 5 (pr. 1.000 levendefødte)8665
Forekomst af undervægt, vægt for alder (% af børn under 5)........
Immunisering, mæslinger (% af børn i alderen 12-23 måneder)89969089
Primær gennemførelsesgrad, i alt (% af relevant aldersgruppe)..97....
Skoleindskrivning, primær (% brutto)103.7100.398.6101.4
Skoleindskrivning, sekundær (% brutto)99101102113
Skoleindskrivning, primær og sekundær (brutto), kønsparitetsindeks (GPI)1111
Hiv-prævalens i alt (% af befolkningen i alderen 15-49 år)........
Miljø
3,470.70
Terrestriske og marine beskyttede områder (% af det samlede territoriale område)......6.5
Årlige ferskvandsudtag, i alt (% af interne ressourcer)1.61.51.4..
Bybefolkningsvækst (årlig %)1.51.41.31.3
Energiforbrug (kg olieækvivalent pr. Indbygger)7,6038,2437,7887,604
CO2 -emission (tons pr. Indbygger)15.6617.3715.7215.12
Elektrisk strømforbrug (kWh pr. Indbygger)16,10916,99115,27015,546

Mød mit folk, Sara i Tchad

Christian Djimra Koumtog blev født den 7. april 1984 i hovedstaden i Republikken Tchad kaldet N'djamena. Han er den femte af 10 børn på sin fars side og den første af fem børn på sin mors side. Christian har dabbet med modellering og fodbold, og han prøvede professionelt til MLS for Kansas City Sporting, men nu er han dedikeret til poesi. Christians følelse af aktivisme er en daglig sag, fra den måde, han bærer sig selv på til at skrive og promovere denne smukke kunst kaldet "Poetry." For nylig har Christian optrådt som en måde at nå ud til mennesker (http://www.youtube. dk/se? v = nAKfUhJ4BJ8). Som digter vil han ikke kun formidle, hvad han føler, men også udtrykke, hvad du, læseren, føler.

Republikken Tchad er et af de lande, du måske ikke har hørt meget om, især hvis du er fra et engelsktalende land. Jeg var personligt så fascineret af mit folks oprindelse, den Sara, at jeg besluttede at lave min egen research, fordi det er altafgørende, at vi kender vores fortid som et folk (afrikanere). Derudover er vores historie og kultur så rig, og en sand erindring om den kan være gået tabt.

Sara er en patrilineal etnisk gruppe. Dens folk taler et nilosudansk sprog og danner omkring 12 stammer eller klaner, herunder N’gambaye, det Mbaye, det Goulay, det Madjingaye, det Kaba, det Sara-Kaba, det Niellim, det Nar, det Dai, og Ngama.

*Sara (Sa-Ra) betegnelsen ser ud til at være afledt af arabisk, hvilket betyder Sons of Ra, den gamle egyptiske solgud. Sara boede i nordøst langs Nilen, før de søgte tilflugt i syd mod nordlige arabiske slaveangreb.

Religionsmæssigt er de fleste Sara traditionister, hvor nogle tilbeder solen.

Sara er også landbrugere, da de udgør rygraden i den tchadiske økonomi og producerer bomuld, ris, jordnødder, majs, hirse, sorghum og kassava. De bor i det sydlige Tchad, den mest vandede del af landet og dermed den mest landbrugsproduktive region.

Taler vi en dialekt eller et sprog?

De to "officielle" sprog, der tales i Tchad, er arabisk og fransk, men det tredje uofficielle sprog, der tales af de fleste der, kaldes N’gambay eller N’gambaye.

N’gambay refererer til sproget, men kan også referere til de mennesker, der er en sub-etnisk gruppe til Sara-folket.

N’gambay tales ikke kun i Tchad, men også i nabolandene Nigeria og Cameroun. Der er også spor efter N’gambay, sproget og folket, i Den Centralafrikanske Republik.

Min bror Jean-Paul Koumtog, mig, min storesøster Eva, min yngre søskende Sara

Lærde og sprogeksperter klassificerer det som en dialekt, men det er mit modersmål og min mors sprog.

Ifølge Marc Ettlinger, Ph.D., i lingvistik, UC - Berkeley, “Den banebrydende sociolingvist og jiddischforsker Max Weinreich havde et tilbud, der siger a Sprog er en dialekt med en hær og flåde. ”

Dr. Ettlinger's punkt er, at forskel mellem -en Sprog og a dialekt er i sidste ende en politisk sondring og har lidt at gøre med lingvistik i sig selv.

For eksempel betragtes tysk og hollandsk som separate sprog, men mandarin og meixiansk kinesisk er angiveligt klassificeret som “dialekter.”

Dr. Ettlinger's konklusion gælder også for N’gambay: forskere og lingvister vil klassificere det som en dialekt, men det er mit folks “ -sprog ”.

Der tales mere end 150 sprog alene i Tchad.

Mit land består af det islamiske nord og det ikke-islamiske syd. Betingelserne klan og stamme bruges også sjældent i Tchad til at udpege forskellige grupper af familier og mennesker i stedet, omtaler vi os selv som “etniske grupper. ”

I 1977 blev Sara havde en befolkning på cirka 1.045.000 — dette var den største enkelt etniske gruppe i Tchad, cirka 23 procent af den samlede befolkning. I dag anslås Sara -befolkningen til 2 millioner mennesker, hvoraf de fleste ligger i Tchad.

N’gambay tilhører enten Benoye og Bebalem eller en blanding af de to landsbyer eller andre landsbyer.

Halvfems procent af N’gambaye-folkene er kristne blandt dem, der er kristne, 50 procent er protestanter, 25 procent romersk katolikker, 21 procent klassificeret som andre kristne og 4 procent ikke-konfessionelle.

Sara -folket i Tchad omkring 1888

En anden stort set ukendt kendsgerning om mit folk er, at vi var den største gruppe af afrikanere, der kæmpede i Anden Verdenskrig.

Vi var kendt for at være usædvanligt høje og fysisk bygget, hvilket Maurice DelaFosse, en af ​​de

Barndomsbillede med min bror JP (l), far og mig (r)

første lingvister, der har studeret Sara som sprog og mennesker, bekræfter også i sit arbejde “Essai Sur le Peuple et La Langue Sara” (“Essay on the People and the language of Sara ”).

Franskmændene romantiserede ofte Sara som en høj, fysisk kraftfuld tilstedeværelse, der i sidste ende omtalte os som La Belle Race (eller det smukke løb).

Jeg tror stærkt på, at det at vide, hvor du kommer fra, vil hjælpe dig med, hvor du vil hen både bevidst og ubevidst.

Personligt vil jeg frigøre Afrika økonomisk, politisk, socialt og især åndeligt.

Afrikanere besidder den rigeste ånd, menneskeheden nogensinde har oplevet! Det er lige så ægte som et lam og som at give som ægte kærlighed.

At kende din identitet og historie hjælper med at opnå dine ønsker, drømme og ambitioner og bør understrege, hvad du er dedikeret til.

Jeg er dedikeret til mit folks åndelige velbefindende og en harmonisk kærlighed, der rækker ud over race og køn.

Reparationer og forløsning fra dem, der er ansvarlige for det massemord, der kaldes “slavery ”, som vi og vores kosmos (Jorden) stadig er påvirket af i dag, er også et problem, som jeg tænker på.

Vi skal bevare integriteten i vores historie intakt.

Det skal være kendt, anerkendt og forstået, at afrikanere er medfødt magtfulde, vores kultur er den mest overbærende, når den er positiv.

Jeg føler behov for at afgive denne erklæring til dem i medierne og på store netværk, der bliver ved med at forevige løgne om det smukkeste og helligste, denne verden kan tilbyde: vores historie.

Bibliografi

Brown, E. P. (1983). Nourrir les gens, nourrir les haines. Paris: Société d ’ Ethnographie.

Fortier, J. (1982). Le couteau de jet sacré: Histoire des sar et de leurs rois au sud du Tchad. Paris: l ’Harmattan.

Jaulin, R. (1967). La mort sara. Paris: Plon.

Magnant, J.-P. (1987). La tene sara, terre tchadiene. Paris: l ’Harmattan.

Pairault, C. (1966). Boum-le-Grand: Village d ’Iro. Paris: Institut d ’Etnologie.


Tchad på kortet

3. Landet (historisk set området omkring Tchad -søen) har været beboet siden mindst 500 f.Kr.

4. Det Tchadisk og libysk konflikt fandt sted mellem 1978 og 1987.

5. Folk i Tchad bruger Kakaki, en lang metaltrompet i traditionel ceremoniel musik. Instrumentet betegner magt og spilles altid af mænd.

6. Det Sahara Desert covers meget af det nordlige Tchad og indtager omtrent 1/3 af landets samlede areal.

7. Korn inklusive hirse, sorghum, og ris er basale fødevarer i Tchad.

8. Landet har oplevet lang levetid konflikter mellem muslimer og kristne.

9. Tibesti -bjergene er hjemsted for nogle af de bedste kamelracer i verden.


Politik og regering

Tchad har en stærk udøvende afdeling. Præsidenten dominerer det politiske system med magt til at udpege premierministeren og kabinettet. Præsidenten har også indflydelse på domstolsudnævnelser og udvælgelse af generaler, provinsielle embedsmænd og chefer for par-statslige virksomheder. Præsidenten kan også erklære undtagelsestilstand i samråd med nationalforsamlingen. Præsidenten tjener en femårsperiode og vælges ved folkelig afstemning. Grundlovsbegrænsninger blev fjernet i 2005.

Fjernelsen af ​​tidsbegrænsninger gør det muligt for en præsident at forblive ved magten ud over to perioder. Debys vigtigste rådgivere er for det meste fra den etniske gruppe Zaghawa.

Tchads retssystem stammer fra fransk civilret. Mens forfatningen fastsætter retslig uafhængighed, udpeges retslige embedsmænd af præsidenten. Siden 2000 har de højeste jurisdiktioner, højesteret og forfatningsråd, været operationelle. Præsidenten udpeger chefdommeren og de 15 højesteretsrådmænd. Nationalforsamlingen udpeger også rådmændene. Ni dommere leder forfatningsdomstolen og tjener i ni år. Det gennemgår internationale aftaler, traktater og lovgivning. Nationalforsamlingen består af 155 medlemmer valgt til fire år. Forsamlingens møder finder sted to gange om året, men statsministeren kan holde særlige møder. Hvert andet år vælger suppleanter en nationalforsamlingsformand hvert andet år. Når en lov er vedtaget, har præsidenten 15 dage til at underskrive eller afvise den. Nationalforsamlingens mistillidsvotum kan tvinge en premierminister til at træde tilbage. Præsidenten har magt til at opløse nationalforsamlingen, hvis den afviser den udøvende regerings plan to gange på et år. Præsidentens parti, Patriotic Salvation Movement, har et stort flertal.

Debys MPS var det eneste politiske parti, indtil oppositionspartier blev legaliseret i 1992. Der er nu 78 aktive politiske partier. Da Deby stillede op for en tredje periode, boykottede menneskerettighedsorganisationer og oppositionspartierne valget. Der var rapporter om uregelmæssigheder i processen. Ifølge korrespondenter var valget i 2006 blot en formalitet.

Bevæbnede grupper i opposition til Deby eksisterer og er forenede i deres ønske om at vælte ham. Oprørere angreb hovedstaden i 2006, men regeringen afviste dem. Frankrig har stadig 1.000 tropper i Tchad. Disse tropper hjalp Deby med at afvise angrebene og forsyne hæren med uddannelse og intelligens. Da der blev givet olierettigheder til Exxon i 1999, afkøledes de fransk-tjadiske forhold.

Den spredte befolkning og forældres modvilje mod at sende børn i skole er problemer for uddannelsessystemet. Kun 68 procent af drengene går i skole, selvom uddannelse er obligatorisk. Mere end halvdelen af ​​befolkningen er analfabeter. University of N’Djamena giver videregående uddannelse.

Siden 2001 har der eksisteret en humanitær krise. Tchad har over 280.000 sudanesiske flygtninge, 55.000 fra Den Centralafrikanske Republik og 170.000 internt fordrevne.

Efter slaget ved N’Djamena i februar 2008 udtrykte FN bekymring for, at konflikten ville påvirke bistandens evne til at blive leveret.


Maba -folk i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan.

Maba -folk i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan.

Maba-mennesker kan findes i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan, de kaldes også Wadain og andre navne, de er en del af Nilo-Sahara-sproget, andre omtalte dem som Mabang, og de er i familie med Masalit- og Runga-folket. Maba dyrker afgrøder som hirse, hvede, majs, yam og opdrættede heste, kvæg, geder, får og kyllinger opdrættes til deres mælk, yoghurt, smør, uld, æg og kød. Det menes, at udtrykket "Maba" bruges til at beskrive de bjergstammer, som andre etniske grupper er blevet assimileret. Maba -etniske grupper er grupperet i undergrupper som Marfa, Mandaba, Karanga, Kibet, Massalat, Dadjo, som omfatter den vestlige og østlige Dadjo, Hajerai og Guera er også en del af Maba. Det siges, at Maba taler arabisk som 2. sprog, Maba menes at have styrtet Tunjur -dynastiet i Wadai, og Maba dannede rygraden i Waddai -imperiet, der dominerede til den østlige del af Tchad I 1800 -tallet inkluderede Maba Society Chiefs og medlemmer af en kongelig klan besidder stadig en højere grad af prestige og magt. Fædrelandet ligger i Wadai -regionen, som har et bredt fladt græsareal og plateauer kendetegner området. Deres dyr inkluderer elefanter, antiloper, giraffer og løver blandt dem med deres tilstødende etniske grupper. I Maba Culture hjælper kvinder mændene med at arbejde på markerne, mændene alene er ansvarlige for at rydde jorden og udføre andet tungt arbejde. Mændene har også en tendens til dyrene, handler på de lokale markeder og træffer vigtige familiebeslutninger. Kvinderne er ansvarlige for malkning af dyrene, brygning af øl fra hirse, tilberedning af en daglig hirsebaseret grød. I Maba -tradition boede de i store byer. Der boede de i hytter, der er tæt samlet, mange andre boede i kompakte landlige landsbyer. Deres hytter er grupperet i forbindelser omgivet af græsmåttehegn, og hytterne består normalt af halm, tag med høje spidser og er forbeholdt både hvilende og opbevarende korn. Andre aktiviteter i Maba -fællesskabet, såsom danse eller lokale forsamlinger, overdækket pavillon for ældste er også placeret på Centralpladsen. Det menes, at landsbymoskeen og en halmtaget pavillon for ældste også er placeret på den centrale plads. I Maba -tradition finder ægteskaber generelt sted mellem en mand, der er i 20'erne, og en kvinde, der også er i voksenalderen. Polygami er tilladt, men det er begrænset af islamisk lov til ikke at have mere end et fastsat antal koner som mere end 4 koner. Når et par er gift, blandt Maba bor de normalt hos brudens familie i 2 år, hvorefter de flytter ind i deres eget nybyggede hus. Det siges en mands kone som '' Chief '' eller '' vogter '' over eventuelle yderligere hustruer .

Det menes kun, at den første kone bor sammen med manden i sit hus. Andre bor i deres hytter, der er adskilt. Mabas sultanpalads ligger i hovedstaden Abeche, Sultan er traditionelt statsoverhoved og regler, der leder folket gennem guvernører, distriktschefer og forskellige andre embedsmænd. Sultan omtales også som søn af dronning eller søn af dronningmoderen, der menes at være enke efter den tidligere monark, og kvinder har den højeste status og store indflydelse blandt Maba -folket i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan.

Historien om Maba -folket i Tchad, Centralafrikanske Republik og Sudan fortalt af Wec Chad, Africa Inland Mission, Frontier Ventures, Crenshaw Torrance.

Ifølge Africa Inland Mission -kontoen, hovedsagelig Eastern Chad, nogle dele af Sudan og Den Centralafrikanske Republik. Maba er en af ​​de afrikanske grupper og ikke en arabisk etnisk gruppe i Tchad. De er den dominerende stamme af Wadai -bjergene. Wadai -regionen er varm og tør de fleste flade græsarealer og plateauer. Det siges for længe siden, at Maba væltede Tunjur -dynastiet, der hævdes at være et religiøst dynasti eller et kristent eller muslimsk dynasti i Wadai og dannede rygraden i Wadai -imperiet, der hævdes at være islamisk imperium, Wadai Empire dominerede den østlige del af Tchad I 1800'erne og i deres klasse besidder de stadig en høj grad af prestige og magt, selvom franskmændene afskaffede sultanatet i 1912. Ifølge Wec Tchads historie om Maba -folket i Tchad, Sudan og Centralafrika er Maba den største etniske gruppe i øst for Tchad. De var på et tidspunkt et magtfuldt rige, der styrede et omfattende område. Det siges, at Maba taler Bura Mabang, de er også kendt for deres tilknytning til arabisk sprog eller til såkaldt islam. Det siges, at Maba og deres sprog er bedre kendt under navnet Ouaddai, også kaldet Wadaye, som er udtryk, der bruges af ikke-Maba, som blev brugt til at identificere en Maba. Ouaddai er blevet navnet på et administrativt distrikt og bruges ofte mindre præcist til den østlige region Tchad. Det siges, at Maba findes i de tchadiske regioner Ouaddai, Wadi Fira og Sila, en del af Den Centralafrikanske Republik, Sudan i Darfur i Sudan. Der er også et betydeligt antal Maba i N’Djamena, Khartoum og Gezira -regionen i Sudan. Indtil 1912 blev Ouaddai et magtfuldt uafhængigt sultanat. Maba består af flere understammer uden nogen central organisation og fulgte deres oprindelige spiritualitet indtil islams ankomst i det 16. århundrede. For en stamme ved navn Tunjur regerede over dem. Det siges, at en arabisk kendt som Abdal Kareem kørte ud af Tunjur og gjorde sig til en hersker eller selvrigt hersker i en region i 1635. Det menes, at der var en stamme kendt som Tunjur. Abdal Kareem var fra slægten til Abbasid -kaliferne i nutidens Bagdad, Irak. Abdal Kareem baserede sig i Wara og sendte islamiske lærere ind i Maba -landsbyerne. De islamiske lærere overbeviste dem om at opgive deres tro på islam, og det siges, at de, der fulgte islam, og dem, der nægtede, blev adskilt som enhver, der modsatte sig deres arabiske nye regime, og arabere solgte dem som slave på Mellemøstmarkedet senere Det menes, nyt sultanat fulgte islam. Wara blev et vigtigt center og fastholdt forbindelserne med det osmanniske rige. I 1880'erne blev der bygget en ny hovedstad syd for Wara ved Abeche. Der er en forladt ruin af Wara, der nu er et af Tchads få historiske steder.

I 1900 kom franskmændene ind i nutidens vestlige Tchad. De anglo-egyptiske styrker havde for nylig Mahadist-riget mod øst i nutidens Sudan og Ouaddai forberedt sig på at modstå. Den franske fremrykning mod øst blev kontrolleret af Ouaddaian Army og to ekspeditioner blev tilintetgjort. Det var først i 1912, at franskmændene sejrede og erobrede Abeche. I nord, øst og centrum er mange grupper nomadiske, græssende husdyr på tværs af store områder. Disse grupper omfatter Fulani, Tubu eller Toubou. Ifølge Frontier Ventures -konto på Maba -folk i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan, omtalte Maba også andre navne som f.eks. Mabangi, denne historie er beregnet til at illustrere, hvordan denne folkegruppe tænker og lever "Maama Nya", hvorfor gør nogle af siger vores folk, at vi ikke skal se op på et træ? "Youssef, en Maba -dreng spurgte sin bedstemor, hun svarede:" Der er et gammelt ordsprog fra vores folk, der siger: "Hvis du sover hele tiden, sover du hele tiden, går du glip af alt. De, der er fraværende, tager altid fejl. Det er langt bedre at være til arrangementer, når de tilfældigvis undgår at miste en mulighed, og det siges, at dette betyder, at et barn som dig også har ideer at dele. Det menes, at en værdig Maba -mand må være behagelig for Allah. Maba-, Maban- eller Mabang -dialekter er opdelt i flere dialekter, Maba er en sproggruppe, der tales i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan. Andre grupper omfatter Karanga, Kibet, Massalat, Marfa og Runga.

Ifølge Crenshaw Torrance -kontoen i Maba -folket i Tchad, Sudan og Den Centralafrikanske Republik, efter at have udholdt årtiers borgerkrig mellem etniske grupper samt invasioner fra Libyen, begyndte Tchad i retning af en mere stabil stat med beslaglæggelse af regeringen i begyndelsen af ​​december , 1990 af den tidligere nordlige guerillaleder ved navn Idress Deby. Det hævdes, at Maba også var en del af kongedømmene Bagirimi og Ouaddai i det 16. og 17. århundrede. I 1880'erne antages det, at Tchad blev erobret af en krigsherre kendt som Rabih al-Zubair, der var en sundaner, det antages, at Tchad var den første defineret som et nationalt område i 1910, som en af ​​de fire, der udgjorde fransk ækvatorial Afrika og Tchad blev en del af Frankrigs såkaldte afrikanske aktiver indtil 1960. Maba betragtes som en af ​​de uafhængige, frygtløse og ekstremt klanbevidste befolker ørkendelen af ​​Country Tchad i øst. Maba overlever deres forfædres traditioner gennem deres traditionelle sange og episke fortællinger, og de har grioter.

Ifølge Ethnologues beretning menes det, at Maba er placeret i den østlige del af Ouaddai Prefecture, Abeche Sub -præfekturet, syd for Abeche. Det siges, at deres 2. sprog er arabisk, 1. sprog er deres modersmål Mana og andre sprog omfatter Marfa. Wadai, der også betragtes som et kongerige eller imperium fra 1500-1909, besatte sultanatet den østlige del af Tchad. Før 1500'erne var regionen domineret af Maba People. Wadai var et Vassal Kongerige Darfur domineret af Maba People. Det siges, at lidt er kendt for perioden, kongen gik under titlen kendt som "Malik". Andre mente, at Maba etablerede Waddai- eller Wadai -imperiet Tunjur i sidstnævnte 1500'ere, ødelagde det muslimske sultanat. Tunjur-sultanatet regerede indtil `1635, de blev fordrevet af Abdal-Krim, Maba-herskerne tog derefter titlen" Kolak ", da Abd al-Krim var den første. Waddai -riget kom under indflydelse af Kanem. I 1700'erne begyndte det at bekræfte sin uafhængighed fra Kanem, og det siges, at arabere begyndte at raide Wadai efterfulgt af 1835, Wadai blev erobret af Darfur, Sudan. I 1890 blev Wadai senere kontrolleret af et fuldmagtsområde i Rabih. I 1909 menes det, at Frankrig havde invaderet regionen og annekteret den til Tchad. I 1935 blev Kolak genindsat med begrænset autoritet over Quaddai.

Den mundtlige tradition for Maba -folk i Tchad, Den Centralafrikanske Republik og Sudan.

Ifølge den mundtlige tradition havde Maba -sprog ændret sig, da de migrerede fra nutidens Yemen mod vest for at undgå arabisk i øst, Maba -andre sprog omfatter Dadjo, Mimi, Sungor, Kibert, Mourro og Dagel anses for at være en del af Tama, som er også en del af Maba -sprogene, selvom Maba boede i det tørre Sahel, for at bosætte sig i deres nutidige hjemland. Engang regerede herskerne i Sultanatet. Det siges, at Dadjo -delen af ​​Maba blev adskilt i 2 grupper i løbet af 1400 -tallet. Tunjur erobrede Waddai, nogle af Maba Dajo flygtede vest, og den østlige Dadjo forblev i det sydlige nutidige Ouaddai Prefecture, og efter nederlag ved Tunjur grundlagde et nyt sultanat med hovedstad Groz Beida. Hajerai og Gudra er også en del af Maba, der boede med Dadjo og har fælles oprindelse, nogle hævdede også, at Maba var efterkommere af berberfolket.

Maba -retter Omfatter grød bestående af Sorghum, deres saucer indeholder kød, tørret fisk, tomater, ris, sesam og nogle bønnearter. Blandt dem er Imam

betragtes som deres åndelige leder og Det siges Cassava, sukkerrør, yams, ris, søde kartofler og grillet lam, hjemmelavet ost og brygget lokal øl er kendt som Gala. De 200 forskellige grupper Inkluderer de nordlige og centrale grupper som Gorane, Toubou, Daza, Kreda, Zaghawa, Kanembou, Maba, Baguirmi, Hadjerai, Fulbe eller Fulani, Kotoko, Hausa, Boulala og Syd inkluderer Sara, Massa, Moussei, Mbaye og Goulaye

Maba -kultur og Maba -festivaler.

Maba Folk fejrer festivaler som Nebewi, Id El Kabir, El Mouloud, høst kassava festival og andre festivaler. Deres folkesange inkluderer Sur Tol, Dambodjoya, Maba -dansesang, og de udførte traditionelle danse som Gangang Abeche dar, Dilingala, Haryavi folkedans, Duedans Det siges Duedans, som er et sæt af deres traditionelle dans, der repræsenterer menneskeliv, dansere spiller teenagere, der daterer og danner par i et cirkulære.


Folk i Tchad

Tidligere Auto/Stop Næste

Menneskelig udviklingsindeks for Tchad 2000 - I dag

HDI (Human Development Index) måles af UNESCO Institute for Statistics (UIS) og Verdensbanken og er baseret på levetid, læsefærdigheder, adgang til viden og levestandard i et land. Tchad ligger på en 184. plads ud af 186 lande og territorier i 2013, og nedenstående diagram viser, hvordan fattigdom og levestandard i Tchad ikke er langt under selv standarder syd for Sahara.

Meget få mennesker i Tchad har adgang til elektricitet (anslået 1-1,5% af landets befolkning), hvor de fleste tchadianere brænder træ og husdyrgødning for at få strøm. Mennesker, især i landdistrikterne, bor sammen med deres udvidede familier i 'compounds ' omfattende mange traditionelle hytter, selvom der for nylig er ved at blive udviklet nogle murstensbygninger.

En typisk landlig scene i Tchad ville omfatte en asfalteret vej fuld af dyr, motoer, cykler og mennesker blandet sammen med små hytter ved 'roadside ', der fungerer som ' hjørne ' butikker

Tchad har 20.753 miles af veje, hvoraf kun 166 miles er asfalterede.

Uddannelsesresultater er også dårlige for befolkningen i Tchad med fire ud af hver fem mennesker i Tchad er analfabeter, idet de børn, der går i skole, har omkring halvfjerds børn pr. Lærer og klasseværelse. Som en anden tchadisk bemærkede & quotDet primære behov, som vi gerne vil nævne [. ] er behovet for skoler, der er tilgængelige for hele landbefolkningen. Der er ikke nogen skoler på den nordlige bred af Chari -floden. Kun dem, der bor i Kokaga eller i Sarh, kan sende deres børn i skole. Denne situation fører til forskydning af Tounia til bycentre. & Quot Og det er til de bymidter som landets hovedstad N 'Djamena, at mange mennesker i Tchad, hvis ikke andet, vender sig end for sikkerheden. Landbrug er Tchads vigtigste økonomi, selvom olie nu er ved at blive en eksport. Landet er stærkt afhængigt af udenlandsk bistand for at overleve. Ud over den igangværende konflikt, især i den islamiske hældning nord for landet, står Tchads folk også over for naturlige farer, herunder varme, tørre, støvede harmattanvind, igen i nord og regelmæssige tørke sammen med græshoppe -invasioner.

Denne video af Tchad viser sine mennesker på arbejde, leger og går i deres daglige liv. Det er ikke vist at demonstrere, at livet i Tchad måske alligevel ikke er så slemt for det, men for at eksemplificere, hvordan mennesker, uanset hvor fattige og står over for begrænsede livsmuligheder, kan smile i modgang og få mest muligt ud af det, de har .


Tchads folk - Historie

Den europæiske interesse for Afrika voksede generelt i løbet af det nittende århundrede. I 1887 havde Frankrig, motiveret af jagten på rigdom, drevet inde i landet fra sine bosættelser på det centrale Afrikas vestkyst for at gøre krav på territoriet Ubangi-Chari (den nuværende Centralafrikanske Republik). Det hævdede dette område som en zone med fransk indflydelse, og inden for to år besatte det en del af det, der nu er det sydlige Tchad. I begyndelsen af ​​1890'erne stødte franske militære ekspeditioner sendt til Tchad på styrkerne fra Rabih Fadlallah, der havde udført slave -razziaer (razziaer) i det sydlige Tchad i hele 1890'erne og havde fyret bosættelserne Kanem-Borno, Bagirmi og Wadai. Efter år med ubeslutsomme engagementer besejrede franske styrker endelig Rabih Fadlallah i slaget ved Koussri i 1900.

To grundlæggende temaer dominerede Tchads koloniale erfaring med franskmændene: fravær af politikker designet til at forene territoriet og et usædvanligt langsomt tempo i moderniseringen. I den franske prioritetsskala rangerede Tchad-kolonien nær bunden, den var mindre vigtig end ikke-afrikanske områder, Nordafrika, Vestafrika eller endda de andre franske besiddelser i Centralafrika. Franskmændene opfattede først og fremmest Tchad som en kilde til rå bomuld og utrænet arbejdskraft, der skulle bruges i de mere produktive kolonier mod syd. Inden for Tchad var der hverken vilje eller ressourcer til at gøre meget mere end at opretholde et skinn af lov og orden. Faktisk blev selv denne grundlæggende regeringsfunktion ofte tilsidesat i hele kolonitiden, store områder i Tchad blev aldrig styret effektivt fra N'Djamena (kaldet FortLamy før september 1973).

Tchad blev forbundet i 1905 med tre franske kolonier mod syd-Ubangi-Chari, Moyen-Congo (nutidens Congo) og Gabon. Men Tchad modtog ikke separat kolonistatus eller en samlet administrativ politik før i 1920. De fire kolonier blev administreret sammen som fransk ækvatorialafrika under ledelse af en generalguvernør stationeret i Brazzaville. Generalguvernøren havde bred administrativ kontrol over føderationen, herunder ekstern og intern sikkerhed, økonomiske og finansielle anliggender og al kommunikation med den franske koloniminister. Løjtnantguvernører, der også blev udpeget af den franske regering, forventedes at gennemføre ordre fra generalguvernøren i hver koloni. Centraladministrationen i Brazzaville kontrollerede tæt løjtnantguvernørerne på trods af reformistiske bestræbelser på decentralisering mellem 1910 og 1946. Tchads løjtnantguvernør havde større autonomi på grund af afstanden fra Brazzaville og på grund af Frankrigs langt større interesse for de tre andre kolonier.

Kontrollinjerne fra Brazzaville, svage som de måtte have været, var stadig stærkere end dem fra N'Djamena til dens bagland. In the huge Borkou-Ennedi-Tibesti Prefecture, the handful of French military administrators soon reached a tacit agreement with the inhabitants of the desert as long as caravan trails remained relatively secure and minimal levels of law and order were met, the military administration (headquartered in Faya Largeau) usually left the people alone. In central Chad, French rule was only slightly more substantive. In Ouadda and Biltine prefectures, endemic resistance continued against the French and, in some cases, against any authority that attempted to suppress banditry and brigandage. The thinly staffed colonial administration provided only weak supervision over arid Kanem Prefecture and the sparsely populated areas of Gu ra and Salamat prefectures. Old-fashioned razzias continued in the 1920s, and it was reported in 1923 that a group of Senegalese Muslims on their way to Mecca had been seized and sold into slavery. Unwilling to expend the resources required for effective administration, the French government responded with sporadic coercion and a growing reliance on indirect rule through the sultanates.

France managed to govern effectively only the south, but until 1946 administrative direction came from Bangui in Ubangi-Chari rather than N'Djamena. Unlike northern and central Chad, a French colonial system of direct civilian administration was set up among the Sara, a southern ethnic group, and their neighbors. Also, unlike the rest of Chad, a modest level of economic development occurred in the south because of the introduction in 1929 of largescale cotton production. Remittances and pensions to southerners who served in the French military also enhanced economic well-being.

But even the advantages of more income, schools, and roads failed to win popular support for the French in the south. In addition to earlier grievances, such as forced porterage (which claimed thousands of lives) and village relocation, southern farmers resented the mandatory quotas for the production of cotton, which France purchased at artificially low prices. Governmentprotected chiefs further abused this situation. The chiefs were resented all the more because they were generally the artificial creations of the French in a region of previously stateless societies. This commonality of treatment and the colonial organizational framework began to create during this period a sense of Sara ethnicity among persons whose collective identities had previously been limited to small kinship groups.

Although France had put forth considerable effort during the conquest of Chad, the ensuing administration of the territory was halfhearted. Officials in the French colonial service resisted assignments to Chad, so posts often went to novices or to out-of- favor officials. One historian of France's empire has concluded that it was almost impossible to be too demented or depraved to be considered unfit for duty in Chad. Still, major scandals occurred periodically, and many of the posts remained vacant. In 1928, for example, 42 percent of the Chadian subdivisions lacked official administrators.

An event occurred in 1935 that was to have far-reaching consequences throughout the 1970s and 1980s. In that year, the French colonial administration negotiated a border adjustment with Italy, Libya's colonial master. The adjustment would have relocated the Libyan-Chad boundary about 100 kilometers south across the Aozou Strip. Although the French legislature never ratified the agreement, the negotiations formed part of the basis of Libya's claim to the area decades later.


U.S. Relations With Chad

The United States established diplomatic relations with Chad in 1960, following its independence from France. Relations between the United States and Chad are strong. Chad is emerging from half a century of regional conflict and internal turmoil and pursuing better governance and development. Chad suffers incursions by armed groups from Nigeria and Libya, and hosted over 470,000 refugees as of May 2020, primarily from Sudan and the Central African Republic. The Chadian Government is taking steps to improve infrastructure and foster stability. The United States continues to encourage Chad to advance good governance.

U.S. Assistance to Chad

The United States provides humanitarian assistance to refugees and internally displaced persons throughout Chad encourages Chad’s commitment to regional stability and security promotes human rights and the rule of law promotes private sector enterprise, responsible public revenue management, and improvements in investment and business climate and maintains U.S.-Chadian cooperation on regional and international counterterrorism initiatives. The U.S. Government works to achieve these goals through diplomatic engagement and multilateral, regional, and bilateral assistance programs.

Bilateral Economic Relations

Chad is eligible for preferential trade benefits under the African Growth and Opportunity Act. Chad’s exports to the United States are dominated by oil, while imports from the United States include machinery, plastics, and cereals. Chad is favorably disposed to foreign investment, especially from North American companies. The GOC has made economic diversification away from oil a critical objective of its 2030 Vision and 2017-2021 NDP, focusing on agriculture, livestock, and minerals as key sectors for export development. The United States does not have an investment treaty or a bilateral tax agreement with Chad.

Chad’s Membership in International Organizations

Chad and the United States belong to a number of the same international organizations, including the United Nations, International Monetary Fund, World Bank, and World Trade Organization.

Bilateral Representation

Hovedambassadens embedsmænd er opført på afdelingens nøgleofficererliste.

Chad maintains an embassy in the United States at 2401 Massachusetts Ave., NW, Washington, DC 20008 (Tel: 202-652-1312).

More information about Chad is available from the Department of State and other sources, some of which are listed here.


Minority based and advocacy organisations

Amnesty International, ‘Are we citizens of this country?’ Civilians in Chad unprotected from Janjawid attacks, January 2007.

Amnesty International, Contracting Out of Human Rights: The Chad–Cameroon Pipeline Project, September 2005.

Human Rights Watch, ‘They Came Here to Kill Us’: Militia Attacks and Ethnic Targeting of Civilians in Eastern Chad, January 2007.

Human Rights Watch, Chad: The Victims of Hissène Habré Still Awaiting Justice, July 2005.

International Crisis Group, Tchad: vers le retour de la guerre?, June 2006.


The People of Chad - History

People Profile
The Masalit People of Chad and Sudan

Population: Sudan 200,713, Chad 59,123 (PeopleGroups.org, 1995)
Sudan 173,810, Chad 66,710 (Ethnologue 2005)
Religion: Islam (syncretized) Traditional Religion (reported by some sources)
Registry of Peoples code: Masalit: 106392
Registry of Languages code (Ethnologue): Masalit: mls

Note also related Surbakhal (ROP code 109619, ROL code sbj),
Population Chad 7,885 (2000 Ethnologue), whose speech was formerly counted as a dialect of Masalit language.

Beliggenhed:
The Masalit people are found in Chad in Ouadda Prefecture, Adr Subprefecture, around Adr . In Sudan, the Ethnologue reports the language is spoken in Dar Fur Province, Dar Masalit and Nyala District, with scattered colonies in Dar Fongoro. The language is also spoken to the south and east of there, and in Gedaref Region, Geneina, Mistere and Habila Kajangise.

In the three years of war from 2003 to 2006, a majority of the Masalit people have been driven from their homes. Sources on the ground report that many are relocated in Sudanese towns of Masteri, Congo Haraza, Be da and Arara. Others have fled into Chad among the 1-2 million refugees in various camps and towns there.

Historie:
What is now known as Dar Fur was a busy trade area from the Sixth Dynasty of Egypt, around 2300 BC. Trade caravans travelled between Aswan in the Nile River and Dar Fur where items like ebony, ivory and frankincense from Yam in West Africa were available. It is thought that at that time, this area was not as much a desert as now.

Various dynasties, mostly tribal or ethnic in nature, ruled the area, including the Fur, after whom it is now named. Dar Fur is an Arabic name meaning "Land of the Fur." This Arabic name for the region is a translation of the name in the language of the Fur people, Pora ng Baru.

The Masalit established an independent state between 1884 and 1921, called Dar Masalit. This name is still a district name in Dar Fur Province of Sudan.

Identity:
The Masalit are often very poor, living in mud huts and surviving by subsistence farming. Until recent decades, they had long lived in a fluid ethnic situation in Dar Fur and the neighbouring area of Chad. All the Muslims African tribes had had close interaction with the Arab tribes of cattle herders (Baggara, for "cattle people"), and commonly intermarried and shared other social interactions.

Recent decades of an active Arabization campaign conducted since the 1970s by the Khartoum government has hardened the ethnic identities in the area, and led to a reactionary re-identification by all the black Muslim tribes as "African." In 2003 an active military rebellion began in response to the political, military and social/political discrimination against the southern tribes by the Arab government. Though they still identify themselves as Muslims, they have sharpened the distinctions between themselves and the other tribes more positively identifying themselves as Arabisk Muslims.

Sprog:
The Masalit language is also called Masalit. This is a Nilo-Saharan language in the Maban group. The majority are also bilingual in Arabic. Few can read or write in French (applicable in Chad) or Arabic, the national language of their countries. In Chad there are three dialects of Masalit: Northern Masalit, Western Masalit, Southern Masalit.

Until recently the Masalit language has not been reduced to writing. A dictionary was published a few years ago [Edgar, John. A Masalit grammar: with notes on other languages of Darfur and Wadai. Berlin: D. Reimer, 1989. (Sprache und Oralitat in Afrika 3)].

In previous editions of the Ethnologue, the form of speech called Surbakhal was classified as dialect of Masalit. In the latest Edition 15, Surbakhal has been reclassified as a separate language [(Code sbj]. Some sources may count the 7,885 (2000 Ethnologue) Surbakhal speakers (ROP code 109619) together with the Masalit. The Surbakhal also use Masalit as a second language.

Det Ethnologue reports that the majority of the Masalit use Arabic as second language however, people in the central area and women know only limited Arabic. Another spelling of the name is Massalit. It is also sometimes called Kaana Masala eller Jwisince. Literacy rates reported by the Ethnologue for Chad indicate literacy in Masalit language is below 1%, while literacy in Arabic is below 5%.

In Chad the majority use Chadian Arabic as second language. French is also a common second language on the Chadian side of the border. In Sudan the second language is Sudanese Arabic.

Customs:
The Masalit are farmers, as their neighbouring tribes are. Before the recent fighting in Dar Fur, the Masalit were self-sufficient in subsistence farming, including raising cattle. In the fighting, their cattle have been stolen and their homes, tools and crops have been destroyed.

The Masalit, Zaghawa and Fur, the three largest African peoples in Dar Fur, claim Islam formally. They have traditionally intermarried and had extensive social interaction with the Arab tribes of cattle-herders, commonly called Baggara. The Masalit, however, as well as their other African neighbour tribes, retain many of their traditional practices, in spite of concerted efforts by the Arab-dominated Sudan government to Arabize the peoples.

For instance, like the Nuba and other peoples in Southern Sudan, they brew a traditional beer called marissa. This beer is high in Vitamins B and has long been a staple in the Masalit diet. They did not consider this drink as an "alcohol" in the sense of the Islamic prohibition.

The focus changed when the Shariah (Islamic Law) provisions were strictly implemented under Jaafar Nimeiry's Islamization program in the 1970s. The African tribes in Dar Fur, who considered themselves devout Muslims, resisted this intrusion into their lifestyle.

The Masalit differ from the stricter northern Arab version of Islam, also, in the greater freedom of the women of the Dar Fur tribes. They commonly make bricks and are engaged in house-building, not an Arab woman's task.

Political Situation:
All the peoples of Dar Fur Province have suffered in the various overlapping conflicts in the region. For over 20 years the fighting was basically the north-south conflict, with the southern African tribes resisting Arabization, and gradually fighting for full independence from the Arab minority ruling the country from Khartoum.

More recently, a similar local resistance has arisen in addition, with Darfur-based rebel groups directly opposing the official Sudan army militarily. A third front has covered the same geography with a regional Arab militia called Janjaweed (Janjawid) harassing the local African populace, reportedly supported by official government troops.

In the attacks by the Janjaweed, it is reported by local sources and various international observers that the high instance of rape appears to be one of the "deracination" strategies of the Arabs, if not the official government policy of Khartoum, adding more Arab genes to the African Muslim peoples of the region.

There are other historical sources of tension between the various groups in the region. The old slave trade in the Fur kingdom exported Africans from other parts of Sudan to the Arab world. Conflicts over water occurred periodically between the semi-nomadic herding peoples, who commonly call themselves Arab even though they are dark-skinned, and the settled farming peoples.

Human Rights Watch reports:
"The government and its Janjaweed allies have killed thousands of Fur, Masalit, and Zaghawa&mdashoften in cold blood&mdashraped women, and destroyed villages, food stocks and other supplies essential to the civilian population. They have driven more than one million civilians, mostly farmers, into camps and settlements in Darfur where they live on the very edge of survival, hostage to Janjaweed abuses. More than one million others have fled to neighboring Chad but the vast majority of war victims remain trapped in Darfur. "

Dar Fur was an independent Sultanate from around 1700. In the 1780s, the Sultan of Dar Fur extended his area by conquering Kordofan, now also a province of Sudan. In 1874, Dar Fur submitted to the Egyptian Khedive, and in 1898 recognized the sovereignty of the Anglo-Egyptian administration of the Sudan.

In World War I, Dar Fur made a bid for independence by allying with Turkey against the British. However, the British conquered Dar Fur in 1916, since when it has been part of Sudan. Since the 1970s, the Dar Fur area has suffered some of the effects of the northern Arab war prosecuted in the south against Southern tribes who wanted to secede from the Sudan.

War has been the primary factor in the last few decades of the Darfur area. A civil war lasted about 20 years, until the end of the 20th Century. A new conflict arose in 2003, involving local Arab militia called janjaweed attacking the African peoples village by village in a campaign of terror, reportedly supported by the Sudanese military.

Attacks actually began against these tribes in the mid-1900s, and extensive attacks were launched in 2001 and 2002 against Fur and Zaghawa villages [Darfur: The Ambiguous Genocide]

Three rebel groups in Dar Fur are now fighting the Sudanese government. These groups arose partly as a defense against the increased actions for Arabization by the Khartoum government. "The rebels took up arms in 2003, accusing the government of discriminating against the black African residents of Darfur" [BBC News 9 May 2006]

The breadth and ferocity of this victimization has elicited numerous international charges of genocide, and comparisons with the massacres not many years ago in Rwanda. The tribes most directly attacked appear to be the Fur, Masalit, and Zaghawa. All the peoples in the whole Darfur and some of the Kordofan have been affected.

However, over the three years of this conflict, estimates of those killed range from 200,000 (BBC) to 300,000 (Various sources). More have been displaced, estimated by different sources to be between 1 million and two million [BBC World News, 8 May 2006]. Already in November of 2003, the number of refugees who had fled into Chad was numbered at 300,000.

Many of these have fled west into Chad, and are living in makeshift refugee camps, living as they can. Many die to starvation and diseases related to their living conditions. In early 2006, the conflict itself spread into Chad, with the Janjaweed forces crossing the Chadian border to attack refugees and local residents in that country. The Chadian government seems powerless to stop this conflict, worsened by the apparent alliance of this informal Sudanese militia with Arab rebels in Chad, also terrorizing the local populace.

African Union troops have been there in 2006 for observation only, and there was pressure from the AU and other quarters for a strong UN or NATO force to enter with an active mandate for defense and settlement of the conflict to stabilize the area. The African Union had brokered peace talks between the Sudanese government and the Darfurian rebels, but a fragile cease-fire broke down on 2 May before any final agreement, and fighting resumed.

Religion:
The Masalit are nominally Muslim but as well as their Friday prayers in the village mosque, they continue to direct prayers to their traditional gods of land and sky.

Christianity:
Sources generally report that there are no known Christians among the Masalit. In July 2008, I received informaton from a confidential sources that there are four baptized Masalit Christinas on the Chadian side of the border. I have not been able to confirm this from independent sources. There is no Bible reported in their language.

Dar Fur History
Masalit and other Darfur ethnicities Darfur History -- Wikipedia Darfur
Short History of Darfur with Links -- Korean Minjok Leadership Academy

The Dar Fur Conflict
Article by an Eye-witness with book reviews -- Royal African Society
Background to the Dar Fur Conflict -- Human Rights Watch
The Peoples of Darfur -- Cultural Survival
Short History of the Dar Fur Conflict -- Fellowship for African Relief
US Calls for UN Force in Darfur -- BBC News
Who Are the Darfur Rebels? -- BBC News

Orville Boyd Jenkins
First written and posted 11 May 2006
Last edited 14 July 2008


Se videoen: FOLKLORE TEKE (August 2022).